Artık güncellenmeyecek! Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları Google Chrome’a veda ediyor

Dünya çapında milyonlarca kişinin kullanmaya devam ettiği Windows 7 ve Windows 8.1 için yolun sonu gözüktü. Microsoft’un akabinde yakın bir gelecekte tüm teknoloji devleri bu işletim sistemi için güncelleme sunmaya bırakıyor. 

Google’da yaptığı açıklamada Google Chrome’un 110’uncu sürümünün Windows 7 ve Windows 8.1 için yayınlanacak son güncelleme olduğunu duyurdu. Yeni güncellemenin  7 Şubat 2023’te sunulması bekleniyor. 

Güncelleme dayanağı kesildikten sonra Chrome birkaç ay meselesiz çalışmaya devam edecek. Fakat rastgele bir açığın tespit edilmesi durumunda kullanıcıları büyük tehlike bekliyor olacak.

Ayrıca tarayıcı motorunun güncellenmemesin ötürü web programlamadaki yeniliklerden tarayıcıya eklenemeyecek. Bu nedenle web sayfalarının görüntülenmesinde vakitle sorun oluşmaya başlayacak.

Google Chrome kullanıcılarının Windows 10’a güncelleme yapması gerekiyor.

Google tarafından yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Herkese Selam,

Chrome 110’un piyasaya sürülmesiyle (7 Şubat 2023 için planlanmıştır), Windows 7 ve Windows 8.1 takviyesini resmi olarak sonlandıracağız. Gelecekteki Chrome sürümlerini almaya devam etmek için aygıtınızın Windows 10 yahut sonraki bir sürümünü çalıştırdığından emin olmanız gerekir. Bu, Microsoft’un Windows 7 ESU ve Windows 8.1 genişletilmiş desteğinin 10 Ocak 2023’te sona ermesiyle eşleşiyor .

Chrome’un eski sürümleri çalışmaya devam edecek, lakin bu işletim sistemlerindeki kullanıcılar için diğer güncelleme yayınlanmayacak. Şu anda Windows 7 yahut Windows 8.1 kullanıyorsanız, en son güvenlik güncellemelerini ve Chrome özelliklerini almaya devam ettiğinizden emin olmak için bu tarihten evvel desteklenen bir Windows sürümüne geçmenizi öneririz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir