Bilim insanlarından şaşırtan ‘uzaylı’ tespiti! Bizi karınca gibi mi görüyorlar?

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda kainatın yaşının 13,5 ile 14 milyar ortası olduğu varsayım ediliyor. Buna karşılık güneş sisteminin yalnızca 4.5 milyar yıl yaşında olduğunun altını çizen bilim insanları, mümkün dünya dışı varlıkların ve medeniyetlerin insanlıktan çok daha ileride olma ihtimali olduğunu söz ediyor.

BBC tarafından yayınlanan First Contact: An Alien Encounter (İlk temas: Bir Uzaylı ile Karşılaşmak) adlı belgeselde de insanlığın dünya dışı yaşama ait deliller bulduğu durumda neler olabileceğini incelendi ve dünya dışı sinyalin alındığı bir senaryo da işlendi.

‘KARINCALAR VE BEŞERLER ÜZERE OLABİLİRİZ’

Dünya dışı varlıkların insanlıkla irtibat kurduğu muhtemel bir sinyalin yakalandığı senaryoda, sinyale yanıt vermek başta olmak üzere çeşitli problemler yaşanabileceğini belirtiyor. Astrofizik alanında çalışmalar yürüten Profesör Michael Garrett, “Orada hayal bile edemeyeceğimizin büsbütün ötesinde bir kapasiteye sahip diğer şeyler olabilir. Bu türlü bir durumda içinde bulunduğumuz durum karıncaların beşerlerle irtibat kurmaya çalışmasıyla çabucak hemen aynı” dedi.

Olası dünya dışı medeniyetlerin insanlıktan daha ileride olma ihtimalini kıymetlendiren University College London’dan astrobiyolog Dr. Louisa Preston, “Gelişmiş medeniyetlerin olduğu bir senaryoda karıncalarla birebir durumda olacağımıza inanıyorum. Güneş sisteminin 4.5 milyar cihanın ise 13,8 milyar yaşında olduğunu düşünürseniz, karıncalar üzere olma ihtimalimiz yüksek” şeklinde konuştu. Kelamlarına açıklık getiren Preston şöyle devam etti:

“Karıncalar ile beşerler ortasındaki ilgiyi düşünün. Beşerler onlardan o kadar güçlüdür ki onları umursamaz bile. İnsanlık olarak biz de muhtemel ileri bir medeniyetin umurunda bile olmayabiliriz. Bizim karıncaları gözlemlediğiniz üzere onlar da bizi gözlemliyor olabilirler.”

‘ÖLÜ BİR MEDENİYETTEN SİNYAL ALIYOR OLABİLİRİZ’

Belgesel, dünya dışı bir medeniyete ilişkin sinyal tespit edildiği ihtimalde sinyali gönderen medeniyetin kuşağının uzun mühlet evvel tükenmiş olma ihtimalini de kıymetlendiriyor. Güneş sisteminde ömür ait izi aramakla güneş sistemi dışında ömür izi aramak ortasında farklar olacağını lisana getiren ABD’nin Virginia eyaletinde bulunan George Mason Üniversitesi’nden astrofizikçi Dr. Hakeen Oluseyi, “Güneş sistemi dışında ömür izi aramak tahminen de arkeolojiye daha yakın bir şey olabilir. Sistemimiz dışında bulunan bir kaynaktan yakalayacağımız muhtemel bir sinyal, çoktan yok olmuş bir medeniyete de ilişkin olabilir” biçiminde konuştu.

ABD, California’daki SETI Enstitüsü’nün fahri lideri Dr. Jill Tarter ise yok olmuş bir dünya dışı medeniyet bulunduğu senaryo hakkında, “Bu tıpkı gezegenimizde bizden evvel yaşamış olan uygarlıklarla aramızdaki bağlantıya benziyor. Shakespeare yahut Roma İmparatorluğu’ndan birileriyle konuşamıyoruz fakat onların deneyimlerinden yararlanabiliyoruz” sözlerini kullandı.

ÇELİŞKİ HALA ÇÖZÜLEMEDİ

Bilim insanları uzun müddettir dünya dışı hayat mümkünlüğü üzerinde çeşitli çalışmalar yürütüyor. Matematiksel modellemelere nazaran, kozmosun yaşı, büyüklüğü ve dünya üzere yaşama uygun olan bir gezegenin varlığı göz önüne alındığında dünya dışı hayatın yaygın olması gerektiği sonucu ortaya çıkıyor. Lakin buna karşın şimdi dünya dışı ömrün varlığı resmi olarak onaylanamadı.

Fizik alanında çalışmalarıyla tanınan Enrico Fermi, 1950 yılında “Eğer Samanyolu’nda çok sayıda gelişmiş dünya dışı uygarlık mevcutsa, neden uzaylılara ilişkin delillere rastlamıyoruz?” Sorusundan yola çıkarak “Fermi paradoksunu” ortaya attı ve bu soruya yanıt bulmaya çalıştı.

Fermi paradoksu üzerine yapılan çalışmalarda, dünya dışı hayatın var olduğuna ait deliller arandı. Çalışmalarda bu türlü bir uygarlığın insan algısının dışında var olabileceğini savunarak çözmeyi deneyenler oldu. Bu çalışmalara karşı çıkanlar ise dünya dışı ömrün var olmadığını ya da insanların asla temas kuramayacağı kadar ender olduğunu savundu.

Dünya dışı canlıların mümkün varlığına ait çalışmalar devam ediyor olsa da günümüzde bu istikamette bir temasın gerçekleştiğine ait hiçbir açıklama yapılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir