Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Türkiye’ye daha fazla sermaye girişi olacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, A Haber canlı yayınında kıymetli açıklamalarda bulundu. Cevdet Yılmaz’ın açıklamalarının satır başları şöyle;

15 Temmuz çok kıymetli bir kırılma noktasıdır. Darbeler tarihi 27 Mayıs’a kadar geri götürülebilir. Başkalarından daha çok ön plana çıkan tarafı dış ilişkili ve uzun vadeli bir proje olarak görülüyor. Devletin bütün organlarına sızmış olan bu yapıyla gayret kolay olmadı. Milletten topladıkları vergiyle alınmış silahları millete çeviren bu hainler büyük bir ihanet işledi. Bu karanlığı milletimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, sokağa çıkarak demokrasiye ve vatana sahip çıktı. Ülkemiz ve bölgemiz üzerinde terör devleti oluşturmaya çalışanlara 15 Temmuz ile birlikte çok büyük bir karşılık verildi. Hain yapılardan temizlenmiş ordumuz bu periyottan sonra çok muvaffakiyet operasyonlar düzenledi.

TÜRKİYE YENİ BİR PERİYODA GİRDİ

Türkiye yeni bir periyoda girdi. Çanakkale ruhu üzere Yenikapı’da da yeni bir ruh oluştu. O gece canını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Kendi kararını kendi veren, kendi göbeğini kendi kesen bir Türkiye olarak yolumuza devam ediyoruz. FETÖ ile çabamız başarılı bir formda bugünlere kadar geldi, lakin bittiğini hiçbir vakit söyleyemeyiz. Bu gayret her vakit devam edecek.

TÜRKİYE’YE DAHA FAZLA SERMAYE GİRİŞİ OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez tipine değinen Cevdet Yılmaz şu açıklamalarda bulundu:

Cumhurbaşkanımız bugün bu ziyaretlerine başlayarak, Suudi Arabistan-Katar-BAE’nin akabinde KKTC’ye geçecek. Körfez ülkeleri son yıllarda güçlü olan finansal yapılarını daha da güçlendirdiler. Bu ülkeler bizim komşularımız, hasebiyle bu ülkelerle düzgün bağlar kuruyoruz. Bu ziyaretlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, iş birliklerini güçlendireceğine inanıyorum. Türkiye’ye yatırım manasında değerli kazanımlar getirecektir. Birçok alanda iş birliği imkanımız var, Türkiye’ye dönük çok hoş bir yaklaşım ve siyasi yönetimler gördük. Teknik gruplar daha sonra Türkiye’ye gelerek muhataplarla görüşmeler yaptılar. Bunun meyvelerini ileriki periyotlarda toplayacağız. Kıymetli ölçülerde Türkiye’ye daha fazla sermaye girişi olacak. Ülkemizin iktisadı büyüyecek. Türkiye, siyasette de iktisatta de bir bölgeyi öbür bir bölgeye tercih eden bir ülke değil. Nerede bir fırsat varsa, onu kıymetlendirmekten tereddüt etmeyiz. Bizim prensibimiz kazan-kazan prensibi. Türkiye’nin çalışma modeli farklı, bilhassa sömürgeci geçmişten gelmemiş bir ülke olarak Afrika’da bulunmamız o ülkelerin yararına olmuş oluyor. Avrupa’da milyonlarca insanımız var, ticaretimizin neredeyse yarısı Avrupa’da, yani burada çok kıymetli bir rol oynuyor.

TÜRKİYE’NİN AB’YE ÜYELİĞİ

Uzun vakittir Türkiye’ye karşı dışlayıcı bir tutum sergileniyordu. Türkiye ile ikili münasebetlerini AB üzerinden konumlanarak kendi içlerine çekmeye çalışan bir zihniyet var. Halbuki AB’nin menfaatleri Türkiye ile birlikte çalışarak gerçekleşir. Lakin birtakım ülkeler kendi hesaplarını AB üzerinden tabir etmeye çalışıyorlar. Biz tam üyelik müzakereleri olan bir ülkemiz. Gümrük birliğimiz ve vize muafiyetimiz üzerinden daha ağır çalışmalar sergileyeceğiz. Şu anki Gümrük Birliği yalnızca sanayii alanını kapsıyor, ve ileriki vakitlerde bu seçenekler çoğalacaktır.

ERDOĞAN-BİDEN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanımızın ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşme son derece tesirliydi, bunun yansımaları olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretlerinde mutlaka finans ve iş etraflarıyla görüşmeler kesinlikle gündemde olacaktır. Türkiye her vakit yatırımcı dostu bir ülke olmuştur. Taahhütlerine bağlı bir ülkeyiz, âlâ prensip sağlıyoruz. F-16’larda ise süreç daha rahat bir halde ele alınacak. Son 3 yılda dünya iktisadı yüzde 6 büyümeyi başarmış, Türkiye’de ise bu sayı yüzde 20… Bir taraftan enflasyonla gayret devam ediyor. İstihdam tasaları, gelir darlığı dertleri zorlukları beraberinde getiriyor.

“OVP’DE YENİ GAYELER KOYACAĞIZ”

OVP’de yeni gayeler koyacağız. Orta vadeli programdan en büyük beklentimiz belirsizlikleri azaltması, yatırımcılar ve başka aktörleri oyuna sokmasıdır. Yapısal ıslahatları ortaya koyacağız. Yapısal ıslahat yapmış bir ülke olarak itimadı artırmış olacağız. Dolasıyla bu beklenti kararıyla tesir çabucak gerçekleşmiş olacak. OVP ile makro ekonomik amaçlarımızı güncelleyeceğiz. OVP’den sonra 2024 yılı bütçesi Meclis’e gelecek.

DEPREM BÖLGESİNDE SON DURUM

Bu zelzele diğer bir sarsıntıydı, 11 vilayetimizi direkt etkileyen büyük bir felaket, 3’te 1’i yapı stokunun yıkılarak yine yapılanması gerekiyor. En gelişmiş dediğimiz ülkelerin ekonomileri bile çok zorlanacağı bir tablo ile karşı karşıyayız. Lakin Cumhurbaşkanımız birinci anından beri işin içinde. Yalnızca 6 sefer Maraş’a ziyaret gerçekleştirdi. Acil bahisler büyük oranda toparlandı. Gerçekten sarsıntı bölgesindeki seçim sonuçları Cumhurbaşkanımıza ve hükümete duyulan itimadı gösterdi. Alışılmış ki hepimizi üzen tabirler oldu. Bir ekip çevreler bu durumu tartıştılar, bu da onların ayıbı olsun. Biz bu itimadı boşa çıkarmayacağız, elimizden gelen tüm çalışmaları yapıyoruz. Sarsıntı bütçesi için koyduğumuz para 762 milyar TL. Bu para konutlara, altyapıları, ekonomik olarak bölgenin kalkınmasına harcanacak. Bu çalışmalar bittiğinde ise buralar Türkiye’nin en inançlı bölgesi haline gelecektir. Bir mühlet sonra o bölgelerimizin nüfusu artacak. Eskisinden daha canlı toplumsal ve ekonomik bir hayat oluşmuş olacak.

FAHİŞ FİYATLAR

Hem devlet ilgili kurumlarımız ve hem de millet olarak bu fırsatçılara ‘fırsat’ vermemeliyiz. Bununla ilgili adımlar atılmaya başladı. Natürel ki biz hür piyasa ekonomisiyiz, lakin bu türlü olduğu vakitte bu ‘keyifçilik’ manasına gelmesin. Piyasa aksaklığına yasal müdahaleler yapacağız, fahiş fiyatlarla vatandaşımızın karşısına çıkanlara Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere çalışmalar yapılıyor. Çok boyutlu bir halde çabamız sürmeye devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir