Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan Denktaş ve Küçük’ün anıt mezarlarına ziyaret

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Dr. Fazıl Küçük Anıtı’nı ziyaretinin akabinde KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın anıt mezarını ziyaret etti.

Başkent Lefkoşa’da birinci olarak Küçük’ün anıt mezarına giderek çelenk bırakan Yılmaz, hürmet duruşunun akabinde anıt defterine şunları yazdı:

“Kıbrıs Türk Halkı’nın Aziz Başkanı Sayın Dr. Fazıl Küçük, egemenlik meşalesini yaktığınız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarında manevi huzurunuzda bulunmaktan onur duyuyorum. Büyük Türk Milleti’nin ayrılmaz bir modülü olan Kıbrıs Türk halkının özgürlüğü ve egemenliği uğruna verdiği eşsiz çabaya yapmış olduğunuz katkılar, her vakit minnetle hatırlanacaktır. Ana vatan Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs Türkü’nün sürekli yanında olacağını bir kere daha yineliyor, Kıbrıs Türkü kardeşlerimizle birlikte aziz hatıranızı yad ediyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Yılmaz, Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük ile bir müddet sohbet etti.

“TÜRKİYE, KKTC’Yİ ASLA YALNIZ BIRAKMAYACAKTIR”

Daha sonra Yılmaz, KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın anıt mezarını da ziyaret ederek çelenk koydu ve buradaki anıt defterine şunları kaydetti:

“Kurucu Cumhurbaşkanı Aziz Denktaş, hatıranızı şükran ve hürmetle yad ediyor, Türk gayretinin aziz şehitlerini bir defa daha rahmetle anıyorum. Kahraman Kıbrıs Türkü’nün varoluşu, hürriyeti ve güvenliği için verdiği ulu uğraşta dirayetli liderliğiniz, hafızalarımızdaki yerini hep koruyacaktır. Türkiye, Kıbrıs Türkü’nün haklı davasında en büyük destekçisi olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni asla yalnız bırakmayacaktır. Ruhunuz şad olsun.”

Denktaş’ın kabri başında dua eden Yılmaz, Rauf Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş ile de bir müddet sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’a, ziyareti sırasında KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu da eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir