Diyanet Akademisi’nin olanakları sınırsız: Yemek-kıyafet bedava

Eğitimcilerin reaksiyonuna rağmen kurulan ve eğitimde ikilik yaratacağı savunulan Diyanet Akademisi, Mart 2022’de Meclis’te hiç ret oyu olmadan kuruldu. Çalışanın eğitildiği akademiye gidenlere eğitim sürecinde harçlık verilirken, erkek adayların askerlikleri ise “eğitim sürecinin kesintiye uğramaması” için erteleniyor.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine nazaran kurulmasının üzerinden 1 yılı aşkın mühlet geçen akademiye ait “görev ve çalışma”, “mesleki eğitim”, “hizmet içi eğitim”, aday din görevlilerine ilişkin “disiplin” ve “istihkak” yönetmelikleri dün birebir anda yayımlandı. Yönetmeliklerin, seçimlerin çabucak akabinde yayımlanması ise dikkat çekti. “Görev ve çalışma” yönetmeliğine nazaran akademi için Diyanet İşleri liderinin başkanlığında Akademi İstişare Kurulu kurulacak. Konseyde Diyanet yöneticilerinin yanı sıra bir YÖK üyesinin ve Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi genel müdürü’nün bulunmasının öngörülmesi dikkat çekti.

VERGİ ALINMAYACAK

Aday din görevlilerine ait istihkak yönetmeliğinde ise aday din görevlilerine verilecek harçlık fiyatına yönelik hesaplama yer aldı. Buna nazaran vaiz olanlara 7000, imam-hatip ve Kuran kursu öğreticisi olanlara 6000, müezzin-kayyum olanlara 5000 gösterge sayısının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak meblağda harçlık ödenecek. Bu harçlık, damga vergisi hariç rastgele bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayacak. Eğitim sürecinde de aday din vazifelileri genel sıhhat sigortalısı sayılacak.

Bu kapsamda sıhhat kurumlarının muayene ve tedavi hizmetlerinden faydalanacaklar. Bu şahısların eş ve çocukları ile anne ve babaları da bakmakla yükümlü olunan kişi sıfatıyla genel sıhhat sigortasından yararlanabilecek. Eğitim mühletince sabah, öğlen ve akşam öğünleri sağlanacak. Konaklama da başkanlık tarafından sağlanacak. Konaklanacak yer ile mesleksel eğitim merkezi ortasındaki kent içi gidiş-geliş ulaşım fiyatları, akademinin bütçesinden karşılanacak. Eğitim gereçleri de fiyatsız verilecek. Birer adet sarık, cüppe, önlük, başörtüsü ve seccade adaylara sağlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir