Eski TÜİK Başkanı Aydemir ‘şaibeli’ sandıklardaki oranları hesapladı

Sandık güvenliği konusu her seçimin en çok tartışılan konusu olurken Cumhuriyet müellifi Barış Terkoğlu, Eski TUİK başkanı, ve İYİ Parti Genel Lider Başdanışmanı Birol Aydemir’in yaptığı bir çalışmayı köşesinden duyurdu.

Barış Terkoğlu’nun transferine nazaran metot şuna dayanıyor:

“Türkiye’de her bölgede; ortalama seçime iştirak, geçersiz oy ve Erdoğan’a oy verme davranışı var. Aydemir, bunları tespit etmiş. Akabinde iştirakin sıra dışı halde yüksek, geçersiz oyların olağandışı düşük, Erdoğan’ın oylarının olağandışı yüksek olduğu sandıkları incelemiş.

Kimi yoruma nazaran 19 bin, kimi yoruma nazaran 22 bin sandıkta tuhaflık var. Bu sandıkların çoğunluğu; Şanlıurfa, Malatya, Erzincan, Siirt, Tokat, Maraş, Adıyaman, Hatay üzere vilayetlerde toplanmış.

Örneğin Şırnak-İdil’de, 1068 nolu sandıkta, iştirak oranı yüzde 99.6. Geçersiz oy sıfır olurken Erdoğan’a yüzde 99.6 oy çıkmış.

Peki bu çeşit sandıklarda ne kadar seçmen var?

Yaklaşık 6 milyon. Erdoğan’a giden olağandışı oy sayısı ise 775 bin ile 836 bin ortası. Bu, yüzde bir buçukluk oy demek.”

MHP’NİN ALDIĞI OYLAR

Sonuçların MHP ile ilgili kısımlarına da yer veren Terkoğlu şöyle devam etti:

“Aydemir’in çalışması MHP oylarına dair de bir şey söylüyor. Toplam 10 bin 785 sandıkta, MHP’nin oy oranı, bulunduğu bölgeden en az 10 puan önde çıkmış. Bu sandıklardaki seçmen sayısı, toplamın yüzde 4.18’i. Kuşkulu oylar, MHP’ye, 0.66 puan kazandırıyor.

Mesela Urfa’da MHP’nin oyu yüzde 9.29. Lakin Harran ilçesindeki 1102 numaralı sandıkta, MHP’nin oyu yüzde 100. Erdoğan da bu sandıkta blok oy almış. Ortada bir tuhaflık olduğu açık.

Bu kadar değil…

Örneğin Malatya Battalgazi’de, 1050 nolu sandıkta, CHP’nin 161 oyu var. Ancak, Kılıçdaroğlu’na yazılan oy yalnızca 1. Muharrem İnce’ye ise 228. Bu da birtakım oyların diğer adaya kaydırıldığı kuşkusunu doğuruyor.

Sayılar küçümsenecek üzere değil. Kılıçdaroğlu’nun oyunun CHP-İYİ Parti toplamından en az 5 puan düşük olduğu 4 bin 318 sandık var. CHP-İYİ Parti-Emek ve Özgürlük İttifakı’nın toplamından en az 5 puan düşük olduğu tam 6 bin 469 sandık bulunuyor.”

Aydemir’in önümüze koyduğu tablo bize bir şey söylüyor. Muhalefet, hala tüm sandıklara en az bir vazifeli yerleştirmeyi başaramıyor. “Islak imzalı tutanaklara hâkim olmak” ile “sandıklara sahip çıkmak” ortasında büyük fark var. Her sandıkta en az bir vazifelinin, oy kullanmayı başından sonuna takip ettiği, tutanakların hazırlanmasını denetlediği, YSK’ye data girişini takip ettiği bir sistem olmadan seçimler asla sağlam olamayacak. Kimi kamu vazifelileri, ağalar, çeteler eliyle; kimi seçmene baskıyla; kimi hileyle sandıkları teslim almaya çalışanlar var.

İşte tam da bu anda, Süleyman Soylu’nun “Oy ve Ötesi”ni maksat alması dikkatinizi çekti mi? Gönüllülerin sandığa sokulmamaları davetinde bulundu.”

YAZININ TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir