Liselilerden 60 kilometre hıza ulaşabilen elektrikli otomobil

Batman Salih Günaydın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde tahsil gören 10 öğrenci, fizik öğretmenleri Bilal Baran ile birlikte geçen yıl kendi imkanlarıyla elektrikli araba yaptı. 60 kilometre sürate ulaşabilen ve tam şarjla da 60 kilometre gidebilen arabayla bu yıl Kocaeli’nde düzenlenen Teknofest’e katılan öğrenciler ve öğretmenleri 1500 proje ortasından 28’inci oldu. Grup, tek kişilik olan arabalarını 2023’te Nisan ayında yapılacak olan Teknofest için 2 kişilik olarak tasarlayarak hazırlıklara başladı.

‘40 KİLOMETREDE 3 TL YAKIYOR’

Yaptıkları elektrikli arabanın 1 yıllık çalışmanın sonucunda ortaya çıktığını belirten fizik öğretmeni Bilal Baran, şunları söyledi:

“Zorlu kaideler altında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tüm maddi imkansızlıklara karşın 1500 civarında müracaat ortasından, Türkiye’de finalde yarışarak 28’inci olduk. Gayelerimiz büyük aslında. Çok büyük projelere imza atabiliriz fakat maddi takviye noktasında gereksinim var. Elektrikli otomobil olarak kendi sınıfında yarışırken yapmış olduğumuz ölçümler sonucunda 40 kilometrede 3 TL yaktığını gördük. Alışılmış bu çok önemli bir sonuç. Aracımızda jel akü kullandık. Aracımızın sürat sonunu 60 kilometre ile sınırladık. Çok yüksek süratlerde da gidebilirdik. Lakin 60 hudut olduğu için onunla sınırladık. Tıpkı vakitte aracımız 60 kilometre menzile sahiptir. 500 kilograma kadar yük kapasitesine sahip lakin süspansiyon sistemleri olsun, tekerlek-jant sistemi olsun 650 kilograma kadar taşıyabilecek halde ayarlanmıştır. Yerleşik şarj ünitesi kullandık. Bataryalarımız 60 volt ile çalışmaktadır. Biz yerleşik şarj ünitemizi 72 volta kadar ayarladık. Ama bunun denetimini yapabilmekteyiz. Tıpkı vakitte güç kaynağımız olarak güneş gücü ve kinetik enerjiyi de elektrik gücüne dönüştürecek formda sistem geliştirmiştik aslında proje olarak. Lakin maddi yetersizliklerden ötürü yalnızca şebeke elektriğinden güç alacak halde sınırladık.”

‘BU GENÇLER GELECEĞİN MÜHENDİSLERİ, HEKİMLERİ OLACAK’

2023’te yapılacak olan Teknofest’e hazırlandıklarını belirten Baran, “Çalışmada aracın 2 koltuklu olması istenmektedir. Aracımızı 2 koltuklu olacak formda tekrar tasarlayacağız. Burada direksiyon sistemimiz, fren-gaz sistemimiz, göstergemiz bütün bunlarda değişiklikler kelam konusu olacak. Birebir vakitte şasede bir değişiklik gereksinimimiz yok, lakin kaportada önemli bir değişikliğe gideceğiz. Maddi imkansızlıklardan ötürü ABS alüminyum kompozit materyal kullandık. Ama imkanımız olursa biz bunu fiber karbondan ve cam elyaftan, fiberglastan yapmayı düşünüyoruz. O vakit çok daha estetik bir görünüş ve birebir vakitte aerodinamik özellik de katabileceğiz. Projeyi yaparken asıl hedefimiz öğrencileri yalnızca akademik olarak değil, tıpkı vakitte hayata da hazırlamak. Bu gençler geleceğin mühendisleri, tabipleri olacak” dedi.

Projede yer alan öğrencilerden Eyüp Aslan, “10’uncu sınıf öğrencisiyim. Hocamızın fikriyle bu proje ortaya çıktı. Sonra 11 kişilik bir kadro oluşturduk. Her birimize bir misyon verildi. Vazifelerimizi yaptık, başvurduk. Bu projede yer almak, bu heyecanı tatmak çok hoştu. Şu an burada olduğumuz için çok memnunuz. Aracımızı 3D olarak çizdik. Devrilmesini en aza indirmek için aracımızın boyutsal parametrelerini hesapladık. İstediğimizi yaptık. Allah’a şükürler olsun.” (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir