Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Kimdir, Kaç Yaşında? Doğu Perinçek’in Hayatı İle Siyasi Kariyeri

Vatan Partisi genel lideri Doğu Perinçek, son vakitlerde sık sık gündeme gelen isimlerden biri. Önümüzdeki aylarda yapılacak 2023 genel seçimlerine cumhurbaşkanı adayı olduğunu duyuran siyasetçi yaptığı açıklamalarla da çok konuşuluyor. Cumhurbaşkanı adaylarından biri olarak seçime girecek olan Perinçek’in hayatı ve siyasi mesleği ise merak ediliyor. Pekala Doğu Perinçek kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte Doğu Perinçek’in hayatı ve siyasi mesleği…

Doğu Perinçek Kimdir?

Doğu Perinçek, 17 Haziran 1942 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Babası Sadık Perinçek Erzincanlı, annesi Lebibesi ise Malatya’dır.  Siyasetçinin babası dört devir boyunca Adalet Partisi’nden Erzincan Milletvekilliği yapmıştır. Birebir vakitte Yargıtay Başsavcı Yardımcısı olarak da vazife almıştır. 

İlkokul eğitimini Ankara’daki Sarar İlkokulu’nda okudu. Daha sonra Atatürk Lisesi ve Bahçelievler Deneme Lisesi’nde eğitim gördü. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi.

Üniversite okurken bir periyot Almanya’ya personel olarak gitti ve çalıştı. Lisans kısmını bitirdikten sonra, birebir okulun Kamu Hukuku kısmında asistan olarak misyon almaya başladı.

Dört sene boyunca Siyasi İlimler Derneği Türkiye Kısmı Yöneticiliği ve Türk Hukuk Kurumu Yöneticiliği yaptı. 1968 yılında ”Türkiye’de Siyasi Partilerin İç Tertibi ve Yasaklanması Rejimi.” isimli kitabıyla doktora tezini tamamladı ve hukuk tabibi oldu.

Fikir Kulüpleri Federasyonu’nun Genel Başkanı olduktan sonra, arkadaşlarıyla birlikte Aydınlık mecmuasını kurdu.

1971 yılında mahpusa giren siyasetçi, iki yıl tutuklu kaldıktan sonra genel aftan ötürü özgür bırakıldı. 1978 yılında ise Türkiye Personel Köylü Partisi’nin genel başkanı olarak görev aldı. Aydınlık gazetesini kurmasının akabinde burada müelliflik yapmaya başladı.

1980 darbesinde tutuklanıp 8 yıl mahpusa mahkum edilen siyasetçi, beş yıl sonra hür kaldı. Haftalık olarak yayınlanan 2000’e Hakikat mecmuasının genel yayın direktörlüğüne getirildi ve müelliflik yapmaya başladı.

“Sansür Sürgün Kararnamesi’nin çıkarılmasının akabinde tekrardan tutuklandı ve üç ay mahpus cezası aldı. Çok geçmeden Sosyalist Parti’nin Genel Lideri olarak vazifeye başladı.

2015 yılında Vatan Partisi genel lideri olarak bulunan Perinçek, 2018 genel seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı oldu. Seçimde yüzde 0,20 oranında bir oy aldı.

Yaşamı boyunca pek çok parti, dernek ve kuruluşlarda yöneticilik yapan Perinçek’in hem Türkçe hem de İngilizce ve Almanca olmak üzere yazılmış pek çok yapıtı de bulunuyor.

Doğu Perinçek, uzun yıllardır gazeteci Hacer Şule Perinçek ile evlidir. Çiftin; Mehmet, Kiraz, Can ve Zeynep isminde dört çocuğu var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir