Zam üstüne zam geliyor: İngiltere’de fiyat krizi

İngiltere’de eylül ayı itibariyle son bir yıllık periyotta ay çiçek yağı fiyatının yüzde 65, makarna fiyatının yüzde 60, çay fiyatının ise yüzde 46 artış kaydettiği bildirildi.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), “İngiltere’de en düşük fiyatlı 30 temel eserin fiyatı 2021 yılının nisan ayından bu yana nasıl değişti?” başlıklı araştırmasının bilgilerini paylaştı.

ONS bilgilerine nazaran, ülkede marketlerdeki en ucuz 30 besin eserinin fiyatı bu yılın nisan ayına kadarki 12 aylık dönede yüzde 7 artarken, eylül ayına kadarki periyotta yüzde 17 artış kaydetti.

Ülkede, eylül ayı itibariyle son bir yıl içerisinde ay çiçek yağının fiyatı yüzde 65, makarnanın fiyatı yüzde 60, çayın fiyatı yüzde 46, patates cipsinin fiyatı yüzde 38,7 ve ekmeğin fiyatı ise 37,6 artış gösterdi.

HALK GÜÇ FATURALIRINI ÖDEYEMİYOR

ONS tarafından açıklanan “Artan hayat pahalılığının halk üzerinde 2022 yılının nisan ve eylül ayları ortasındaki değişen etkileri” başlıklı araştırmaya nazaran ise, ülkede halkın çok önemli bir kısmı artık kira, konut kredisi ve güç faturalarını ödemekte zorlanıyor.

Bu bilgilere nazaran, ülkede halkın yüzde 30’u konut kredisi ve kiralarını, yüzde 45’i güç faturalarını ödemekte zorluk çektiğini bildirdi.

ENFLASYON SON 40 YILIN ZİRVESİNDE

İngiltere’de enflasyon, eylülde yüzde 10,1 ile son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaşmıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir