ABD Hazine Bakanı Yellen, Çin Başbakanı Li ile bir araya geldi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, resmi ziyaret düzenlediği Çin’in başşehri Pekin’de Çin Başbakanı Li Qiang ile görüştü. Görüşmenin akabinde açıklama yapan Yellen, ABD’nin Çin’den “ayrışma” üzere bir arayışta olmadığını hatırlatarak, taraflar ortasındaki farklılıklardan kaynaklı yanlış anlamaların önüne geçmek için bağlantının güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Çin’e yaptığı ziyaretin dünyanın en büyük iki iktisadı ortasında daha çok sistemli irtibat kanalı bulunmasını teşvik etmesini dilediğini kaydeden Yellen, ABD ile Çin’in iklim krizi üzere global meseleler karşısında liderliklerini göstermeleri gerektiğini vurguladı.

ABD’DEN ÇİN’E “BİRLİK” VURGUSU

“ABD, birtakım durumlarda ulusal güvenliğini korumak için gaye odaklı hareketlerde bulunmaya muhtaçlık duyuyor. Lakin bu adımlara dair uyuşmazlıklar daha geniş alandaki münasebetlerimizi tehlikeye atmamalı” diyen Yellen, “Anlaşmazlıkların, bizi ikili ekonomik ve finansal münasebetleri gereksiz yere kötüleştirecek yanlış anlaşılmalara itmesine müsaade etmemeliyiz” sözlerini kullandı.

Çin ile bağlantısı genişletmeyi arzuladıklarına işaret eden Yellen, “Kazananın hepsini aldığı değil, adil kurallar setine sahip ve her iki tarafa da yarar getirecek sağlıklı bir ekonomik rekabet arayışındayız” biçiminde konuştu.

Çin Başbakanı Li Qiang ise konuşmasında, Çin ile ABD’nin gerçek biçimde münasebet kurmasının insanlığın geleceği üzerinde bir tesire sahip olduğuna işaret etti. Li, “İki ülkenin güzel geçinmesinin temel yolu karşılıklı hürmet, barış içinde bir ortada yaşama ve kazan-kazan unsurlarından geçiyor. ABD’nin akılcı ve pragmatik bir tavır sergilemesini, Çin ile orta yolda buluşarak ikili ilgileri en kısa müddette yine rayına oturtmak için çalışmasını umuyoruz” dedi.

İş birliğinin güçlendirilmesinin Çin ve ABD için “gerçekçi bir talep ve hakikat bir seçim” olduğunu söz eden Li, “İki taraf, samimi bağlantı kurmak suretiyle iktisat alanındaki değerli mevzularda temasları güçlendirmeli ve uzlaşı sağlamalı, Çin-ABD ekonomik alakalarına istikrar ve müspet güç katmalı” diye konuştu.

ÇİN’İ ELEŞTİRDİ

Çin ziyaretine dün başlayan Yellen, bugün ayrıyeten Çin’deki Amerikan Ticaret Odası’nın (AmCham) toplantısına katıldı. Yellen, Çin’in ABD’li şirketlere yönelik kısıtlamalarını ve kimi kritik minerallere getirdiği ihracat önlemlerini eleştirdi.

ABD İLE ÇİN İLİŞKİLERİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da geçtiğimiz Haziran ayında Çin’i ziyaret etmişti. ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry’nin de bu ay içinde Çin’e bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor. ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Lideri Xi Jinping’in Eylül ayında Hindistan’ın başşehri Yeni Delhi’de yapılacak G20 Zirvesi’nde bir ortaya gelmesi öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir