Beslenme çantasında ‘paketlemeye’ dikkat!

Resmi olarak 2022-2023 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla, ebeveynlerin çocukları için hazırladıkları beslenme çantasında sağlıklı beslenmenin yollarını açıklayan Diyetisyen Şilan Alyamaç, fast food ve paketli eserlere dikkat çekti.

“HAZIR BESİNLERDEN UZAK DURUN”

Ailelerin hazır besinlerden uzak durması gerektiğini belirten Diyetisyen Alyamaç, meyve ve süt eserlerini tercih etmeleri gerektiğini kaydetti.

Alyamaç, “Çocuklarımızı okula bıraktığımızda beslenme çantasına neler koymalıyız. Olabildiğince paketli besinler, fast food tükettirmeyelim. Çocukların beslenme çantasında sıhhatsiz besinler var. Bunlardan biraz uzak tutalım. Biz ebeveynler olarak neyi aşılarsak çocuk onu kazanacaktır. Zira bizim ne yediğimizi görünce de çocuk onu yiyecektir. Biz bu biçimde davranmasak şayet çocuk okula gittiği andan itibaren arkadaşlarından, öğretmenlerinden, meskende olduğu süreçte de televizyondan bilmediği birçok besine ulaşabiliyor ve öğrenebiliyor” dedi.

SÜT VE SÜT ESERLERİ KIYMETLİ BİR BESİN GURUBU”

“Okula yeni adım atmış çocuklar bilhassa okula yeni adım attığı süreçte kantinde yahut kafeteryada hiç tanımadığı besinleri de görecektir” diyen Alyamaç, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Belki çok şuurlu bir ebeveyn kümemiz var, hiçbir paketli besin, ziyanlı eser tükettirmiyordur. Ancak çocuk bunları artık öğrenecektir. Kafeteryada almasa arkadaşlarından görecektir ve bunları isteyecektir. Bunlara biraz daha ölçülü yaklaşalım ve beslenme çantamızı daha sağlıklı eserlerden varlıklı tutalım. Meyve koymaya ihtimam gösterelim, meyve ve zerzevat tüketimi çok değerli bu kümede. Küçük çocuklarda bilhassa büyüme ve gelişme çağı faal olacağı için daha çok gelişimini tamamlayan besinler bırakalım. Sütümüzde eksik olmasın, süt ve süt eserleri bizim için kıymetli bir besin gurubu. Süt ve süt eserlerinden gurubundan güçlü bir çanta hazırladıktan sonra çocuğun daha çok ne sevdiğine ne istediğine itina göstererek, çocuğun aslında ne tüketeceğini ona sorarak da karar verelim. Bu işi kolaylaştırmak ismine bu türlü bir yol izliyoruz, çocuğa 3-4 seçenek sunuyoruz, çocukta birini seçmiş oluyor, aslında kendim seçtim fikriyle bizim istediğimiz seçeneklerden birini seçmiş oluyor.”

“TIKANIRCASINA YEME BOZUKLUĞU OLUŞTURMAYALIM”

Ailelerin beslenme çantasına çok yemek doldurmak yerine sağlıklı eserler katmasını ve tıkanırcasına yeme bozukluğuna itmemeleri gerektiğini hatırlatan Alyamaç, öğün seçeneklerini çocuklarına bırakmalarını istedi.

Alyamaç, “Daha sağlıklı sandviçler yapabiliriz, tost, bisküvi, paketli besinler, cips şekli şeyler yerine ekmek ortası meskenden götürebileceği şeyleri götürürse çok daha sağlıklı olacaktır. Çocuk gün içerisinde okulda beslenecektir. Yapılan araştırmalara nazaran çocuk ortalama olarak 7 dakikada okulda yemeğini yediği söyleniyor. Konutta yarım saat ve bir saat süren eser tüketimi okulda 7 dakikaya düşüyor. Arkadaşları eşlik edince daha sağlıklı tüketiyor. Etrafındaki beşerler onun yaş kümesi çok daha hoş tüketecektir. Baskı yapmayalım, çocuk istediği kadar tüketsin ve tıkanırcasına yeme bozukluğunu şimdiden oluşturmayalım. Ebeveynler, ‘tabağın tamamını bitir’ diyorlar. Ancak tamamını bitirmek kıymetli değil; çocuk doygunluk hissine ulaştığında kendi farkına varmış oluyor. Bırakın çocuk öğün sayısını kendi başına belirlemiş olsun, tıkanırcasına yemesine gerek yok, yalnızca tekrar yemesi gerektiğini yahut yiyebileceğini ona hatırlatalım” halinde konuştu.

STREÇ VE ALÜMİNYUM FOLYO, AĞIR PLASTİK VE METAL GEÇİŞİNE NEDEN OLUYOR

Beslenme çantasında kullanılan kapların ve paketlemenin ehemmiyetini de vurgulayan Alyamaç, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Streçleme ve alüminyum folyoya dikkat edilmesi gerekiyor. Ağır metal ve plastik geçişleri yaşanıyor. Peçete ile saklanmasına itina gösterilmesi gerekiyor. Daha sonrasında okul sürecinde beslenme çantası sağlıklı olması gerekiyor. Beslenme çantasında beslenmemizi bilhassa iç tarafı plastik değil de cam olan lakin dışı daha plastiğe yatkın olan özel eserler var, bunları kırılma oranı düşüyor. Çocuklarda kesik, yaralanma ve çizik olmayacak formda daha kolay taşınabilir. Daha hafif, bilhassa peçete yardımıyla da saklayabiliriz. Bilhassa peçete yardımıyla da besini sarabiliriz, streç ya da alüminyum folyoya sarmamaya itina gösterelim. Ağır metal plastik geçişi oluyor, bu da pek sağlıklı olmayacaktır. Süt üzere eserleri genelde paket olarak çantamıza koyacağımız için daha kolay olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir