Çin uzayda atılım yapacak

Çin’in 2023’te 60’tan fazla fırlatışla uydular, keşif araçları, işçi taşıyıcı ve kargo mekiklerinden oluşan 200’den fazla aracı uzaya yollamayı planladığı bildirildi.

Çin Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Kurumu’nun (CASC) yayımladığı rapora nazaran ülke yeni yılda Dünya yörüngesinde kurduğu uzay istasyonuna işçi ve ikmal seferleri yapacak, Beidou Global Konumlama Sistemi ve yer müşahede ağları için yeni uydular fırlatacak, Ay ve Mars keşif programları için yeni kuşak keşif araçları geliştirecek.

Yeni yılda 60’tan fazla fırlatışla 200’den fazla aracın uzaya gönderilmesini planlayan Çin, Şıncou-16 ve Şıncou-17 vazifeleriyle uzay istasyonuna yeni taykonot takımları yollayacak. Tiencou-6 isimli vazifeyle uzay istasyonuna bir de ikmal seferi yapılması hedefleniyor, istasyona farklı bir modül olarak eklenecek “Şüntien” isimli uzay teleskobunun da bu yıl içinde fırlatılması bekleniyor.

AY VE MARS GÖREVLERİ

CASC, 2023’te Ay keşif misyonunun yeni basamağında kullanacağı keşif araçlarının geliştirilmesi için çalışacak.

Ülke, 2024’te kaya ve toprak örnekleri toplamak üzere Çang’ı 6, 2026’da Ay’ın güney kutbunda keşif yapmak üzere Çang’ı 7 ve 2027’de doğal kaynak kapasitesini ve kullanılabilirliğini doğrulamak ve Ay yüzeyindeki uzay üssü inşası için testler yapmak üzere Çang’ı 8 keşif araçlarını yollamayı planlıyor.

Ayrıca Mars keşif vazifesi Tienvın-1’in ardılı olacak Tienvın-2 misyonu için de keşif araçları geliştirilmeye başlanacak.

CASC, Çin’in ABD’nin global konumlama sistemi GPS’e alternatif olarak geliştirdiği BeiDou Uydu Konumlama Sistemi için kurduğu ağı desteklemek üzere 3 BeiDou-3 uydusu daha fırlatmayı planlarken yeni kuşak BeiDou-4 ağını kurmak için de çalışmalara girişecek.

Ülkenin giderek büyüyen yer müşahede ve keşif uyduları ağları Yaogan ve Gaofın ile bilimsel deneyler ve ayrıntılı müşahede için tasarladığı Şiyan, Çuangşin ve Şicien test uydularını destekleyecek yeni fırlatışlar yapacağı öngörülüyor. Ayrıyeten Çin-Fransız iştirakiyle geliştirilen, “Einstein” ismi verilen Değişken Uzay Objeleri İzleme (SVOM) uydusunun da ekimde uzaya fırlatılması planlanıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir