Ev kadınlarına emeklilik geliyor: Emeklilik şartları neler? 4 adımda yeni düzenlemenin ayrıntıları…

Ev bayanlarına emeklilik için çalışmalar sürüyor. Erken emeklilik de sunacak torba yasa yakında Meclis’e gelecek. Milyonlarca bayana emeklilik hakkı tanıyacak düzenlemenin 4 adımı var.

PRİMLERİNİN 3’TE 1’İ DEVLET TARAFINDAN ÖDENECEK

İlk adımda hiçbir toplumsal garantisi olmayan mesken bayanları isteğe bağlı sigorta sistemiyle toplumsal garantiye kavuşturulacak. Bu isteğe bağlı sigorta sisteminin primlerinin de 3’te 1’i devlet tarafından ödenecek. İkinci adımda erken emeklilik adımları devreye alınacak. Bayanların emeklilik yaşı çocuk sayısına nazaran esnetilecek. Üçüncü adımda ise çalışan ve konut hanımı anneler için yıpranma düzenlemesi var. Toplumsal teminatı olmayan annelere öncelik verilecek ancak uygulamadan daha evvel çalışmış anneler de yaralanabilecek. Son adımsa doğum borçlanması ile ilgili… Bu adımda bayanların sigortalılık sürecinden evvel dünyaya gelen çocukları için de doğum borçlanması yaparak prim kazanabilmesi için çalışma başlatılacak.

Takvim Gazetesi İktisat Müdürü Faruk Erdem şunları söz etti:

“Seçimlerden evvel Aile Muhafaza Kalkanı Paketi açıklanmıştı. Bunun içinde de Aile ve Gençlik Bankası var. Öncelikli olarak Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulmasını bekliyoruz. Takviyelerin kaynağını burası oluşturacak. Bankanın kaynağını da Karadeniz gazı ve petrol oluşturacak. İsteğe bağlı sigorta dediğimiz Bağ-Kur oluyor. Orada kısmı emeklilik kaidesi 5 bin 400 lakin SSK ve Bağ-Kur primlerinin işlenmesi de yeniden bu torba yasa içinde olacak. Kısmı emeklilikte de bir prim düşürmesi olursa 5 bin 400’den 4 bin 500’e… Böylelikle bayanlar isteğe bağlı sigorta ile kısmi emeklilikle daha erken emekli olabilirler. Şayet yılda 90 gün eklenirse 4 yıl çalışan bir anne, 5 yıllık prim sahibi olur. 1 yılda, yani yaş kaidesi 51 ise yaş koşulunu 50’ye çeker. Şu anda sigortadan sonra 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapılabiliyor. Sigortadan evvelki doğumlarda hiç yapılamıyor. Orada tahminen 1,2 çocuk olarak yasa koyucu belirleyebilir. Çok kısa bir vakit içinde gelir, sonbaharı bulmaz diye düşünüyorum.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir