Seçim Günü Uygulanacak Yasaklar Belli Oldu! Seçimde Hangi Yasaklar Uygulanacak?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde uygulanacak yasaklar Yüksek Seçim Konseyi’nce (YSK) belirlendi. Resmi Gazete’de yayınlanan bilgiler ortasında seçim saatleri ve seçim yayınlarıyla ilgili bilgilere de yer verildi. Ayrıyeten belirlenen yasakların seçimin ikinci çeşide kalması halinde tıpkı formda uygulanacağı da açıklandı. Pekala seçimde hangi yasaklar uygulanacak?

İşte seçim günü yasakları hakkında ayrıntılar…

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 14 Mayıs Pazar günü yapılacağı katılaştı. Seçimlerin ikinci çeşide kalması halinde ise 28 Mayıs Pazar günü bir seçim daha düzenlenecek.

14 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimler sonucunda oy çokluğu ile bir aday belirlenemezse en çok oyu alan iki aday ortasında iki hafta sonra tekrar seçim düzenlenecek. Vatandaşlar bu sefer iki kişi ortasında seçim yapacaklar.

Seçim tarihinin açıklanmasının üzerine Yüksek Seçim Kurulu seçim günü uygulanacak yasakları açıkladı. 14 Mayıs için geçerli olan kurallar, seçimin 28 Mayıs’a kalması halinde geçerliliğini koruyacak.

YSK’nın almış olduğu kararlar Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararlarda seçim saatleri ve bir sandıkta kaç kişinin oy kullanacağı da netleşmiş oldu. Ayrıyeten seçim günü yayınlarıyla ilgili de birtakım kurallar belirlendi.

Seçim Günü Hangi Yasaklar Uygulanacak?

YSK’nın yayınladığı kararlara nazaran ülke genelinde oy verme süreci başlangıç ve bitiş saati sabit olacak. Vatandaşlar 08.00- 17.00 ortasında oy kullanabilecek. Ayrıyeten;

  • Seçim günü saat 06.00’dan gece 24.00’e kadar alkollü içki satışı yasak olacak.  Alkollü ve genel yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak.

  • Emniyet ve asayişi korumakla vazifeli olanlar dışında yerleşim yerlerinde kimse silah taşıyamayacak.

  • Seçim günü kahvehane, kıraathane ve internet kafe üzere bütün genel cümbüş yerleri kapalı olacak. 

  • Eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda sadece yemek verilebilecek. 

  • Seçim günü düğünler seçim yasaklarına uymak şartıyla saat 18.00’den sonra yapılabilecek.

Seçin Günü Uygulanacak Yayın Kuralları

Yüksek Seçim Şurası’nın aldığı kararlara nazaran;

  • Seçim günü saat 18.00’e kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ait haber iddiası ve yorum yapılması yasak olacak.

  • Saat 18.00 ile 21.00 ortasında ise YSK tarafından seçime ait verilecek haber ve bildiriler yayımlanabilecek.

  • Saat 21.00’den sonra ise bütün yayınlar hür olacak.

  • YSK’nın uygun görmesi halinde bu saat daha erkene çekilebilecek.

Ayrıca;

  • Bir vilayet ve ilçelerde bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı en fazla 380 olacak. Köylerde ise Köylerde seçmen sayısının 400’ü aşmaması halinde tek bir sandıkta oy kullanılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir