Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye yaşam suyu: 50 milyar dolar… 80 firmayla görüştüler

Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında gerileyen Türk-Suudi münasebetleri, geçen yıl olağanlaşma yoluna girdi. Evvel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan’ı ziyaret etti ve akabinde Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da Türkiye’ye geldi.

Normalleşme adımlarını, ekonomik iş birliği mutabakatları takip etti.

Amerikan finans dergisi Bloomberg’in aktardığına nazaran Suudi Arabistan ve Türkiye ortasında adeta bir ticaret patlaması yaşanıyor.

50 MİLYAR DOLARLIK PROJE İÇİN TÜRK FİRMALARI

Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Aramco, 80 Türk inşaat firmasının yetkilileri ile görüştü. Bloomberg’in aktardığına nazaran Suudi yetkililer Ankara’ya geldi. 2025’e kadar planlanan ve 50 milyar doları geçen projeler için Türk inşaat şirketleri ile üst seviye temaslar yapıldı.

Türk Müteahhitler Birliği Lideri Erdal Eren, Bloomberg’e verdiği demeçte şunları söyledi: “Suudiler, olabildiğince çok Türk inşaat şirketini görmek istiyor. Projeler ortasında rafineri, boru sınırı, idari binalar ve altyapı çalışmaları da var. Toplam 50 milyar dolarlık bir yatırımdan kelam ediyoruz.”

Aramco, Apple ve Microsoft’tan sonra dünyanın en pahalı üçüncü şirketi.

Erdal Eren’in aktardığına nazaran görüşmelerin ikinci ayağı Suudi Arabistan’da olacak. Türk şirketlerinin Suudi Arabistan’a çıkarma yapması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir